Motel Krak

Wyglądał zawsze tak samo, zniszczony, opuszczony, żółty. Motel Krak, jeden z “hoteli widm” Krakowa. Mówię “zawsze” ponieważ, choć swoisty upadek zaczął się dopiero na początku XXI wieku, to ja nie pamiętam czasów jego świetności.

lensflare_krak_panorama

Cała historia miała początek pod koniec lat 60 zeszłego stulecia. Wtedy to  władze PRL wywłaszczyły właścicieli ziem w rejonie Ronda Ofiar Katynia. 10 maja 1972 roku oddano do użytku domki wchodzące w skład Campingu Krak. Natomiast główny pawilon, zaczął funkcjonować dwa lata później. W latach 90 został wydzierżawiony od gminy spółce Forte na 40 lat.  Spółka, która miała prowadzić motel, a później przekształcić go w nowoczesne centrum hotelowo-biznesowe, zaczęła zalegać z czynszem, więc po upływie trzech lat umowę wypowiedziano. W odpowiedzi na to dzierżawca pozwał gminę, żądając odszkodowania. Dopiero w 2008 roku po długich procesach sądowych gmina odzyskała teren.

lensflare_krak_panorama

Miasto próbowało sprzedać niszczejące budynki i kiedy już się wydawało, że motel przejdzie w nowe ręce gotowe przywrócić mu chwałę i godny wygląd wydarzyła się kuriozalna sprawa. Otóż po teren zgłosili się spadkobiercy właścicieli wywłaszczonych w PRL-u ziem. Transakcja została wstrzymana, budynki motelu popadły w ruinę. Wtedy to władze miasta zdecydowały się na wyburzenie całego obiektu i tak w 2014 roku  zakończyła się historia Motelu Krak.

IMG_1901

W swojej niedługiej historii motel zasłynął jako tło afery z udziałem prezydenta miasta Krakowa. Otóż Prezydent Jacek Majchrowski wynajmował w motelu pokój nr 71, w którym spotykał się z urzędnikami, studentami i przedsiębiorcami i nie było by w tym nic dziwnego, gdyby prezydent zapłacił rachunki za wynajem. Sprawa znalazła finał w sądzie, gdzie nakazano mu zapłacenie wszystkich rachunków. Można by pomyśleć, że nad motelem ciążyło jakieś finansowo-sądowe fatum.

IMG_1778

Wiele razy przejeżdżałem obok tego motelu, ale dopiero informacja, że ma być wyburzony natchnęła mnie myślą, że nigdy tam nie byłem. To był ostatni moment, aby tam zaglądnąć. Samo dostanie się na do środka obiektu było proste. Cały teren był co prawda pilnowany przez ochroniarza, ale ochrona bardziej pilnowała, aby nie parkować samochodem na parkingu. Osoba z aparatem mogła swobodnie przejść bokiem i nie była przez nikogo zatrzymana. Jak wspominałem wcześniej kompleks składał się z budynku głównego i domków. Swoją eksploracje zacząłem od tych drugich. Drzwi każdego z domków były zabite dechami lub w inny sposób zabezpieczone, często otworem stały garaże. Ale wystarczyło obejść je z drugiej strony, aby dostać się na ich balkoniki, a stamtąd już bez problemu można było wejść do środka. Wewnątrz pozostawiono pościel na łóżkach, a nawet telefony na stolikach. Wystrój typowy dla lat 90, choć bardzo zaśmiecone i zdewastowane. Domki często stały się miejscem noclegowym dla bezdomnych.

IMG_1688

Następnie udałem się do pawilonu głównego, tutaj także nie było najmniejszego problemu z wejsciem do środka. W dwóch słowach „straszny syf”. Butelki po wódce, śmieci, fragmenty ubrań. Wszystko porozwalane i co się dało to rozkradzione. Swobodnie mogłem zwiedzić cały budynek, zaglądnąć do kuchni, gdzie stały pozostałości sprzętów. Natomiast w recepcji znalazłem fragmenty z księgi gości. Na środku jednego  pomieszczenia ktoś urządził sobie ognisko, które chyba wymknęło się trochę spod kontroli.

IMG_1826

Niemniej „łażenie” po tym obiekcie było bardzo fajne i dostarczało wrażenia tajemniczości. Trzeba było uważać gdzie się stawia stopy. Ze schodów zniknęły poręcze, a do niektórych klatek schodowych nie dochodził ani jeden promień światła.

IMG_1780

W motelu znajdowały się trzy neony, które w fazie rozbiórki miały trafić do Warszawskiego Muzeum Neonów, ale warszawskich muzealników ubiegli ludzie z Forum Przestrzenie, którzy przejęli neony. Dzięki temu neony dalej świecą dla krakowian. Jeden z nich lekko przerobiony na napis “lato” stał się swoistym symbolem Forum Przestrzenie, które nomem omen mieszczą się w drugim wielkim „hotelu widmo”, w hotelu Forum.

IMG_1873

IMG_1877

IMG_1876

IMG_1757

IMG_1682

IMG_1659

IMG_1666

IMG_1774

IMG_1750

IMG_1698

IMG_1741

IMG_1735

IMG_1704

IMG_1864

IMG_1807

IMG_1811

IMG_1855

IMG_1848

IMG_1829

IMG_1835

IMG_1850

IMG_1800

IMG_1790

 

IMG_1657

IMG_1651

IMG_1880